Dugogodišnje bavljenje muzikom i estradnim radom podstaklo je autora ove knjige da iz svog bogatog izvođačkog opusa odabere i zapiše, i na taj način sačuva od zaborava, najlepše primere narodne i popularne muzike. Kompozicije su zapisivane na način kako se u praksi izvode, a pritom se vodilo računa o karakteru i stilu muzike kojoj pripadaju. Zbog toga su svi ukrasi (trileri) u narodnoj muzici zapisani sitnim notama ispred glavne note, a ne, kao što je dosada bilo uobičajeno, samo naznakom da se na tom mestu nalazi triler.
Knjiga sadrži tri celine odnosno dela: U prvoj celini (I DEO) su osnovni pojmovi o zvuku, kratak istorijat harmonike, osnovni pojmovi i skraćena teorija muzike (linijski sistem, ključevi, note, pauze, razne oznake za karakter i tempo itd.) i kratki primeri namenjeni početnicima.
Na početku druge celine (II DEO) dat je pregled trilera koji se u narodnoj muzici najčešće izvode, navedeni su, zatim, oni koji su specifični samo za određenu vrstu muzike ili podneblje. Potom slede primeri poređani po težini - od lakših ka težim - uz objašnjenje stilskih karakteristika i osobenosti muzike Balkana.
U trećem delu knjige (III DEO) zabeležene su najatraktivnije i najlepše kompozicije iz takozvane popularne svetske muzike, kao i nekoliko najlepših dela klasične muzike.
Iako je izbor kompozicija prilagođen izvođenju na harmonici, knjiga se može koristiti za sve solističke temperovane i netemperovane instrumente. Knjiga, inače, sadrži 26 vežbi i kratkih primera u prvom delu, 20 pesama i 64 kola u drugom delu i 22 kompozicije popularne svetske muzike u trećem delu.